«
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi
  3. Lipton Türkiye, Çay Hasadı için Kolları Sıvadı

Lipton Türkiye, Çay Hasadı için Kolları Sıvadı

lipton-turkiye-cay-hasadi-icin-kollari-sivadi.jpg

Dünyadaki 130 yıllık çay uzmanlığını Doğu Karadeniz’de yetişen eşsiz Türk çayı ile buluşturan Lipton Türkiye, 2024 yaş çay sezonu için kollarını sıvadı. 

Tüm dünyada milyonlarca çaysevere ulaşan köklü Lipton markasının çay uzmanlığı, Türk çayı ile buluşmaya devam ediyor. Türkiye’de de çayseverlerin en çok tercih ettiği markalardan biri olan Lipton, yüzde yüz sürdürülebilir çay tarımı ve yerel ekonomiyi kalkındırma odaklı yaklaşımıyla, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde başlayacak olan çay hasadı için gün sayıyor. Lipton Türkiye, ayrıca Sakarya’daki fabrika projesiyle de ülkemizdeki yatırımlarına devam edeceğini belirtiyor. 

Lipton Türkiye ile Yüzde Yüz Sürdürülebilir Çay Tarımı 

Türk çayının geleceğe ulaşmasını ve Karadeniz doğasının korunmasını amaçlayan Lipton Türkiye, ülkemizde Yağmur Ormanları Birliği (Rainforest Alliance) Sürdürülebilirlik Sertifikası ile tarım yapan ilk çay markası. Lipton Türkiye; insana, doğaya ve çevreye duyduğu saygıyla, ekolojik ömrünü tamamlamak üzere olan Türk çayının ve çay kültürünün temsil ettiği değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması için çalışıyor. Bu yolculukta çiftçisiyle el ele yürürken, bölge insanının hayatına da değer katıyor. Doğayla ve toprakla olduğu kadar üreticiyle de sürdürülebilir ilişkiler kuran Lipton Türkiye, çiftçilerin sağlıklı, güvenli, etik koşullarda üretim yapması için projeler yürütüyor ve eğitimler veriyor.

Yatırımlarla Yerel Kalkınmaya Katkı 

Pazar ve Fındıklı’da bulunan fabrikalarına ek olarak Lipton Türkiye, Sakarya Arifiye’de de yaklaşık 650 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyor. Temel atma töreni geçen yıl gerçekleştirilen çay paketleme fabrikasının bu yıl içinde üretime başlaması öngörülüyor. Fabrika projesinin, Sakarya ve çevresinde yaklaşık 300 kişiye istihdam sunması hedefleniyor. 

Lipton Türkiye Genel Müdürü Fatih Atay, şunları söyledi: “Lipton Türkiye olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ekonomik, sosyal ve doğal hayatı için değer yaratmak önceliğimiz. Çay uzmanı kimliğimizle bitkilerin iyiliğini sadece tüketicilerimize değil, çayın yolculuğu boyunca dokunduğu tüm paydaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz. Üreticilerimiz de bu paydaşlarımızın başında geliyor. Onları dinlemeye, ihtiyaçları doğrultusunda adımlar atmaya ve Türk çayını ve temsil ettiği değerleri birlikte geleceğe taşımaya devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Haber TV Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *